Bu İftar Sofrası Sadece Çocuklar İçin Kuruldu

Bu iftar sofrası sadece çocuklar için kuruldu 

Sadece çocukların davetli olduğu bir iftar sofrasındayız. Kimisi Ramazan'ın başından beri her gün oruç tutmuş, kimi sadece o gün, kimi de tekne orucuyla katılmış bu güzelliğe. Her Ramazan'da birkaç kere sadece çocuk sesleriyle şenleniyor Şengül Yiğit'in evi. 

10 yılı aşkındır geleneksel çocuk iftarı düzenleyen Yiğit, çocukların yüzünde açan gülücükleri görmenin her türlü zahmete değdiğini söylüyor. Yedi yaşındaki Elif Ayşe'nin yemeğin sonunda kendisini bekleyen annesine söylediği şu söz, çocukların memnuniyetini özetliyor: "Anne buraya taşınalım." 

Sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık ve eğitmenlik yapan Şengül Yiğit'in çocuk iftarı düzenleme geleneği, kızının kolejde okuduğu yıllara dayanıyor. Sadece kızının arkadaşlarını değil, yatılı okuyan bütün öğrencileri her Ramazan birkaç kez iftara davet ediyormuş. Kalan günleri de beşer onar gruplar halinde arkadaş ve komşularına dağıtarak, çocukların ev özlemini bir nebze gidermeye çalışıyormuş. Kızının mezuniyetinden sonra komşu, akraba, mahalle, arkadaş çocuklarını evinde iftara davet etmeye başlamış. 

Çocukların 'Şengül Teyze'sinin evinde iftar menüsü onların en sevdiği yiyeceklerden hazırlanıyor. Önce besleyici bir çorba, ardından köfte, patates kızartması, pilav geliyor. Salatalar ve meyve suları da masada hazır. Çocukların birbirinden görerek şevkle yemeleri zaten bilinen bir şeydir. Bir de Şengül Hanım, bütün yemekleri överek, 'Senin için yaptım, bu çocukları güçlendirir, zekasını artırır.' diyerek sununca, özel ilgi ve sevgiden, güler yüzden, tatlı dilden mest olan çocuklar, müthiş bir iştahla tabaklarındakini bitiriyor. Meyve ve tatlıya da yer ayırıyorlar. 

Yaşadığı sitede eski İstanbul mahallesi gibi herkesin birbirini tanıdığını, çocukların da kendisini çok sevdiğini ifade eden Şengül Yiğit, onlarla nasıl iletişim kurduğunu şöyle anlatıyor: "Çocukları birey olarak muhatap kabul edip ciddiye alıyorum. Çocuk gibi davranmıyorum. Konuşurken boy seviyelerine iniyorum. Bunu hiç ihmal etmiyorum. Bebek muamelesi hiç yapmıyorum. Çocukça bir dil kullanmıyorum. Her yaş grubuyla gayet güzel bir ilişkim var. Hepsinin Şengül teyzeleriyim. Gördüklerinde hatır sorarlar, ben de elimde ne varsa onlarla paylaşırım. Bu çocukların beni gördükleri zaman yüzlerinde açan gülücüklere layık olmaya çalışıyorum. Onlar benim için çocuk değil, melekler ordusu. Bu ordunun teyzesi, ablası olmak benim hayatta kalmam için beslenme kaynağım." 

Çocuklara iftar sofrası kurmak Şengül Yiğit için geleceğe yapılmış en önemli yatırım. 'Aklı olan, yetişkinlere değil, çocuklara iftar verir.' demesi de bundan. Yıllar önce evine iftara gelen bir öğrenciden aldığı mesajı bunun delili sayıyor ve şöyle konuşuyor: "Eskiden yerlere örtüler serer, 30-40 kişiye birden sofra kurardım. Çok mutlu olurdu çocuklar. Geçen sene bir e-mail aldım. 'Şengül Teyze Almanya'da yaşıyorum. Evlendim, bir çocuk annesiyim. Sizden ev kadınlığı, annelik, teyzelik adına gördüğüm her şeyi yaşamaya çalışıyorum. Bunu bilip mutlu olmaya hakkınız var diye size yazıyorum.' demiş. Bu kadarını hak ediyor muyum, diye düşünüyorum bazen. Bu benim beslenme kaynağım. Her güne yüksek enerjiyle başlamamın baş sebebi; vermek. Sevgiyi verdiğin zaman katlanarak geliyor." 

Fatma Nur'un iftar duası 

Elhamdülillah elhamdülillah 

Bu nimeti veren Allah 

Her lokmada derim Bismillah 

Razı olsun Resûlullah 

Şükredelim sünnettir 

Salihler ehli cennettir 

Bu nimet has nimettir 

Bu nimetler ziyade olsun Ya Rabbim 

El açtık kıldık dua 

Nurlar versin her bir kaba 

Miskü amber kokusuyla 

Uğrasın Hızır baba 

Kırk atlı, kırkı da hep kanatlı 

Halil İbrahim bereketi nasip eyle Ya Rabbi 

Geçmişler ruhu, bakiler selameti için 

Allahümme zid vela tenkus 

Bi hürmetil fatiha 

ZAMAN Şemsınur Özdemır İstanbul 
05 Eylül 2009, Cumartesi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile