Minaresi Bile Yeşildi!

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Dost Kalemler

Camim o kadar yeşildi ki!

Adana'da bir cami var, öyle yeşil ki. Bu güzel camiyi inşa etmeyi, caminin böyle güzel hale gelmesini kimler akletmiş, hangi incelik...

Cennet Irmağının Yanında

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Dost Kalemler

Adana’ya gitmeden önce bilmiyordum bu hadisi. Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuş:
“Seyhan, Ceyhan, Fırat ve Nil, bunların hepsi cennet nehirlerindendir.” (Müslim, Cennet 26. Ayrıca bk. Ahmed İbni Hanbel, Müsned, II, 261, 289, 440)

Nasibe bakın, cennet ırmaklarından birinin yanındayız, Seyhan yanımızdan akıp gidiyor, nereden gelip nereye gidiyor. Bir “Muzaffer” gönül de değiliz ki, sorsak söylese. Biz güzelim Taşköprü’ye döndük yüzümüzü. Eskilerin taşları bile üst üste gelince, iki yakayı birleştirmiş, gerdanlık gibi süslemiş nehri. Şimdi taş taş değil, bağrımız taş. Adana’nın havası sıcak, insanları sıcak, taşları yumuşatmaya talip.

Ayağımda Kundura

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Dost Kalemler

Takip ettiğim yazarlardan bir ikisi, her sene sonunda o yılın değerlendirmesini yaparlar. Hayatlarına dokunan, yaş ilerledikçe o “yaşanmışlığı”n bilgisini, olgunluğunu taşıyan satırları paylaşırlar. O yazıları beklerim, okumaktan hakikaten keyif alırım. Günlük muhasebeler bazen rutinleşebiliyor insanın hayatında. Fakat özel alanlara dönüp, şimdi buradan, bu olaydan, bu kitaptan neler öğrendim, yaşananların satır aralarında okunmayı bekleyen neler vardı diye bakmak, kişiyi her halükarda “farkında” kılacaktır.

Şimdi öyle bir deneme yapalım, Adana seyahati üzerine.