Diyarbakır'da Aile Konulu İstişare Toplantısı

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 

Diyarbakır`da düzenlenen ``Aile hizmetlerinde sivil toplum kuruluşları ile istişare`` toplantısında yaptığı konuşmada, ailenin her toplum için vazgeçilmez bir kurum olduğunu, yerine ikame edilemeyecek bir kurum konumunda bulunduğunu belirtti.

.

Türk aile kavramını güçlendirmek için Devlet Bakanı Nimet Çubukçu tarafından, başlatılan projenin ilk toplantısı Diyarbakır’da 29 Şubat 2 Mart tarihleri arasında yapıldı. Toplantıya İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB)’yi temsilen İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER) Genel Sekreteri Şengül Yiğit katıldı.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü (ASAGEM) Doç. Dr. Ayşen Gürcan, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Genel Sekreteri Şengül Yiğit ve Siirt, Batman, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır‘dan gelen sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcilerinin katıldığı "Aile Hizmetlerinde Sivil Toplum Kuruluşları ile İstişare" toplantısı, protokol konuşmalarının ardından oturum başkanlığını İDSB temsilcisi ve İKADDER Genel Sekreteri Şengül Yiğit’in yaptığı ilk gün, başarı öyküleri ile kadın ve aile konusunda çalışmalar yapan bölge STK temsilcileri dinlendi.
Kimsesiz çocuklardan, özürlülere, yaşlı bakımından ailevi sorunlara kadar bu problemlerin doğduğu yerin aile olduğunu kaydeden, Bakan Çubukçu, “Sosyal hizmetler alanında üretilen bütün çözümlerin öncelikle aileye yöneliktir. Kimsesiz çocuklar, kurumlarda kalan çocuklar için aileye dönüş projesi, özürlüler ve yaşlılara yönelik evde bakım hizmetleri çalışmaları devam ediyor. Sorunları olan aileye yardım ederek, sadece maddi yardım değil, sosyal hizmet desteği de vererek aileye ayakta tutmaya çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz projeler kapsamında risk altındaki ailelere tespit ettik. Hiç koruma kararı almadan çocukları ailelerinin yanında destek verdik. Bu çocuklar gelecekte her türlü istismara düşecek çocuklardı” dedi.
Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşe Gürcan da, “Aile kavramını güçlendirmek için Diyarbakır’da başlatmış olduğumuz toplantıları, Antalya, Konya, Bursa ve İstanbul’da sürdüreceğiz. Biz bu toplantıyı ilk Diyarbakır da yapmak istedik. Çünkü Diyarbakır kültürel mozaiğimiz içinde önemli yer taşıyan aynı zamanda bölgesinde değişimin ve dönüşümün öncülüğünü yapmış kentlerimizden biri, burada başlayacak olan sinerji diğer bölgelerimize de yansıyacaktır” şeklinde konuştu.
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise aileye ne kadar sahip çıkılabilinir onun gelişiminde ailenin her ferdine anne baba çocuklara ne kadar destek sunulabilinirse toplumsal refahın, barış ve huzurun gelişmesi noktasında çok büyük hizmetler yapılmış olacağını söyledi.
Aile Hizmetlerinde Sivil Toplum Kuruluşları ile İstişare toplantısının ikinci gününde
Aile Eğitimi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi, Aile Eğitimi ve Evlilik Okulu Programları, Aile Eğitiminde Eğiticilerin Eğitimi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının içinde bulunduğu sıkıntılar ele alındı.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile