Zihin Haritası Nedir, Nasıl İşler?

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma MindMap

Zihin Haritası nedir?

Zihin haritası, not almanın renkli, görsel bir biçimidir; hem bir kişi hem de bir grup için uygulanabilir. Merkezinde ana fikir ya da görüntü vardır.Buradan hepsi ana fikre bağlı olan dallar ayrılır.Bu dallar, ana fikre daha derin anlamlar yükleyecek konulardan oluşur.Her bir dal, daha da derinleşmek için kendi içinde farklı dallara ayrılır.Bu dallar birbiriyle bağlanırken aslında bağlanan düşüncelerdir.

Zihin haritası, merkezden dışa doğru gittikçe düşüncelerinizin de aynı biçimde hareket etmesini sağlar.Bir süre sonra zihniniz açılır ve hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için ilham kaynağı olursunuz; hayal gücünüz sınır tanımaz.

 

 

Zihin Haritaları Nasıl İşler?

Çizgiler, sıralamalar, harfler, rakamlar ve listeler sol beynin zihinsel becerileridir.Beyin fırtınası yaparken sadece bunları kullanmak, yalnızca beynin sol tarafını harekete geçireceği için yaratıcılığı kısıtlar.Yaratıcı olmak için beynin sağ tarafının da kullanılması gerekmektedir.Sağ beynin zihinsel becerilerinden biri de rengi, imajı, ritmi ve uzamsal farkındalığı yorumlamaktır.

Bu yüzden zihin haritaları, sadece harfler ve rakamlar değil, renkler ve imajlar da kullanılarak beynin hem sol hem sağ tarafını harekete geçirirler.Her iki taraf da, birbirini besleyerek ve güçlendirerek sınırsız bir yaratıcılık potansiyeli sağlar.