Profesyonel Koçluk Nedir?

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Koçluk

KOÇLUK NEDİR?

Profesyonel Koçluk, nitelikli bir Koç ile bir birey ya da takım arasında, kendilerinin belirlediği hedefler temel alınarak sıradışı sonuçların elde edilmesini sağlayan profesyonel bir ortaklıktır.

 

Koçluk sürecinde bireyler veya takımlar ,kendi sonuçlarına ulaşmak için gerekli olan beceri ve hareketlere odaklanır.  Görüşmelerin odak noktasını birey ya da takım belirler.

 

Koçluk çalışması danışanın HAREKETE GEÇMEK/ İLERLEMEK , DEĞİŞMEK isteği ve potansiyeline odaklanır.Değişimi arzulayan, içindeki potansiyeli ortaya çıkarmak isteyen, kendi kendini yönetmeye arzulu ve seçimlerinin sorumluluğunu almaya hazır, cesur, yaratıcı, risk almaya hazır bireyler ;Sporcular, sanatçılar, girişimciler, yöneticiler, işsahipleri; gelişime açık, takım çalışmasına inanan, ortak bir yön çizmeye hazır şirketler Koçla çalışabilir.Koçluk ilişkisine girmiş bireyler , iş ve özel yaşamlarındaki rollerinde kişisel girişim ve fırsatlar karşısında yeni bakış açıları, gelişmiş düşünce ve karar verme becerileri, gelişmiş kişisel etkinlik ve artan güven duygusu deneyimleri ile karşılaşırlar.10 yıl once bir liderlik gelişim uygulaması olarak ortaya çıkan “Koçluk “ bugün en yaygın olarak kullanılan Yönetici Geliştirme Tekniklerinden birisidir.

 

Booz Allen Hamilton danışmanlık firmasının 2004 yılında yaptırdığı bir araştırmaya göre, Koçluğa yapılan yatırımların geri dönüşü (ROI) yüzde 689. Fortune 1000 şirketlerin de üst düzey görevlerde bulunan ve Koçluk almış 100 yönetici arasında yapılan başka bir araştırma da, Koçluk alan yöneticilerin yüzde 73’ünün hedeflerini tamamen gerçekleştirdiklerini, yüzde 57’sinin daha verimli olduklarını, yüzde 22’sinin kar artışı sağladıklarını, yüzde 77’sinin astlarıyla, yüzde 71’inin ise üstleriyle ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandığını gösteriyor.

 KOÇLUK SÜRECİ

Koçluk çalışması birey ve/veya  takımların  ihtiyaç ve zamanınıza uygun olarak tasarlanır , yüzyüze veya telefon ile gerçekleştirilen birebir görüşmeler şeklinde yürütülür.

Koçluk ilişkisinde ,  dürüstlük  ve açık olma, Koçluk ilişkisinin değeri ve bütünlüğü için çok önemlidir.  Bunun yanı sıra karşılıklı sorumluluk ve istikrarlı bir çalışma gerekmektedir.

Koçluk sürecini destekleyecek değişik değerlendirme yöntemleri vardır. Bunlar bireyin ihtiyaçları ve bulunduğu duruma göre değişiklik gösterebilir. Değerlendirmeler objektif bilgiler edinmeyi sağlar. Bu bilgiler başkalarının ve onların içinde bulundukları durumun farkındalığını algılamanın yanı sıra bireyin kend ifarkındalığını da anlamasını sağlar. 

Koçluk takdir eden bir yaklaşımı benimser. Bu yaklaşım doğru olan nedir, yolunda giden nedir, istenen nedir ve istenene ulaşmak için gereken nedir sorularına dayanır. Koç bu yaklaşımı kullanarak, bireyin ya da takımın kişisel iletişimdeki etkinliğini geliştirmek için yapıcı iletişim becerileri ve yöntemleri oluşturur.

Koçluğun diğer hizmet mesleklerinden farkı nedir? 

 Profesyonel koçluk hedef belirlemek, sonuç yaratmak ve kişisel değişim yönetimi ile bireyin hayatına odaklanan farklı bir hizmettir. Koçun ne olduğunu anlamak için, koçlukla kişisel ya da organizasyon el destek sağlayan diğer meslekleri birbirlerinden ayırt etmek faydalı olacaktır.   

 • Terapi;Koçluk, bireyin belirli hareketlerinin sonucu olarak kendi isteği ile başlattığı değişimi temel alan, kişisel ve mesleki büyüme ve gelişmeyi destekleyen bir meslektir. Sonuçlar kişisel ya da mesleki başarı ile ilişkilidir. Koçluk hep ileriye hareket eder ve gelecek odaklıdır. Terapi acıyı  iyileştirme, bireyin kendi içindeki ya da iki ya da daha fazla bireyin arasındak işlev bozukluğu ve çatışmalarla ilgilenir. Odak nokta ise genellikle şimdiki zamanda bireyin duysusal fonksiyonlarını engelleyen, geçmişten gelen sorunları öğrenmek; psikolojik fonksiyonları geliştirmek; varolaniş ve özel hayat koşulları ile daha duygusal açıdan sağlıklı yöntemlerle ilgilenmektir. 

Terapisonucunda genellikle duygusal/hissi durumlarda gelişme görülür. Bu durumlardaki olumlu gelişme Koçluğun doğal sonucu olabilirken, öncelikli odak nokta kişinin iş ya da özel hayatında belirli hedeflere ulaşmak için hareketle uygulanabilir stratejiler yaratmaktır. 

Koçluk ilişkisinde hareket, sorumluluk ve takip üzerinde durulur.
 • Danışmanlık ;Danışmanlar bireyler ya da organizasyonlar tarafından belirli bir uzmanlık alanına girmek amacı ile tutulurlar. Danışmanlıkta yaklaşımlar çok çeşitlilik gösterirken, genel olan kanı danışmanın problemleri teşhis ettiği, reçete yazdığı ve bazen de çözüm getirdiğidir. Koçluktaki kanı ise, bireyler ya da takımların koçun destekçi, kendi kendini keşfetme temeline dayanan yaklaşımlarıyla kendi çözümlerini kendilerinin yaratabilmeleridir.   
 • Mentor (akılhocalığı/rehberlik) ;Kişinin sahip olduğu tecrübe ile rehberlik etmesi ya da belirli bir uzmanlık alanında ya da kariyer geliştirme de deneyimlerini paylaşan mentorlar genellikle koçlukla karıştırılmaktadır. Bazı koçların mentorluğu koçluğun bazı bölümlerinde kullanmalarına karşın (yenikoçlara mentor koçluk yapmaları gibi), koçluk yaptıkları kişilere mentorluky apamazlar.
 • Eğitim; Eğitim programları, eğitmeny a da öğretmen tarafından belirlenmiş belirli öğrenme hedeflerini kazanma üzerine kurulmuştur. Koçluk sürecindeki hedefler ise koçun rehberliğinde birey ya da takım tarafından belirlenir. Ayrıca eğitim, önceden oluşturulmuş bir müfredat programı ile uyuşan doğrusal öğrenme yöntemini varsayar. Koçluk ise önceden belirlenmiş bir plan olmaksızın daha az doğrusallığı benimser.

 

 

 

Yaşam Koçluğu

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Koçluk

 

Yaşam Koçluğu nedir?

“Yol arkadaşlığıdır.”

 

Hayallerinize, isteklerinize, gerçekçi hedeflerinize ulaşmak için bir tür yolculuk yaparsınız. Bu yolculukta yaşam koçunuz; yol arkadaşınız olur. İstediğiniz yere en sağlıklı, hızlı ve etkin şekilde ulaşmanızı sağlar. Koçunuz; yol arkadaşınız olarak kendi potansiyelinizi keşfetmenizi ve ortaya çıkarmanızı destekler. Sizi motive eder.  Hedeflerinize giden yolda kendinize inşaettiğiniz duvarları,  güçlü sorular sorarak görmenizi sağlar.  Farkındalığınızı artırır. Olaylara, kişilere bazı teknikler kullanarak farklı açılardan bakmanız için yardımcı olur.

Bir hayaliniz, hedefiniz yoksa; hayattan tatmin olmanız, mutlu olmanız için ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olur.

Koçluk; kişinin belirlediği gerçekçi hedeflere stratejik bir plan dahilinde ulaşılmasını sağlayan eylem odaklı profesyonel bir disiplin, çözüm odaklı, interaktif bir süreçtir.

Yaşamkoçu; size hızlı ve etkili bir şekilde hedeflerinize ulaştırmaya odaklanır.

Yaşamkoçu; size tavsiyede bulunmaz, herhangi bir düşünceyi ya da eylemi empoze etmez. Koçluk süreci içinde kişi kendi için en sağlıklı olanı ve kendisini en mutlu, huzurlu kılacak olanı bulur. 
Koçluğun tedavi etmek gibi bir fonksiyonu yoktur, geliştiricidir.

 

 

Kimler yaşam koçuyla çalışabilir?

Yaş, iş, mevkii, cinsiyet, din, dil, ırk, medeni durum ne olur saolsun, sadece ve sadece kendini keşfetmek isteyen, hayallerine, mutluluğuna, arzuladığı ve gerçekten sevdiği değerlere ulaşmak isteyen ruhsağlığı yerinde olan herkes…

 

 

Yaşam koçluğunun hizmet alanı nedir?

-    Mesleki Yaşam Koçluğu

 •                         İşdünyası
 •                         Spor
 •                         Sanat
 •                         Siyaset

 

 

-     Kişisel Yaşam Koçluğu

 •                         Motivasyon
 •                         İletişim
 •                         İlişkiler
 •                    Kişiselgelişim

 

 

 

 

 

 

 

SAĞLIK OLSUN!

 

Öyle sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlama!

Yarım saat erkene kurulsun saatin!

Kedi gibi gerin, ohh ne güzel yine uyandım diye sevin..

Pencereyi aç, yağmur da olsa, fırtına da olsa

nefes al derin derin..

Yüzüne su çarpma, adam akıllı yıka yüzünü serin serin!

Geceden hazır olsun, yarın ne giyeceğin..

Ona harcayacağın vakitte bir dilim ekmek kızart

Çek kızarmis ekmek kokusunu içine

Bak güzelim kahvaltınınkeyfine..

Ayakkabıların boyalı olsun, kokun mis,

Once sana güzel gelsin aynadaki siluetin

Çık evinden neşeyle, karşına ilk çıkana gülümse,

Aydınlık bir gün dile!

Sonra koş git işine, dünden, önceki günden, hatta daha da

Eskiden yarım ne kadar işin varsa hepsini tamamla,

Ohhh şöyle bir hafifle..

Bir güzel kahve ısmarla kendine,

Seni mutlu eden sesi duymak için alo de

Hiç işin olmasa da öğle üzeri dışarı çık

Yagmur varsa ıslan, güneş varsa ısın,

Hatta üşü hava soğuksa

Yürü, yürürken sağa sola bak,

Öylesine degil, görerek bak!

Çiçek görürsen kokla, kopek görürsen okşa.

Çocuk görürsen yanağından makas al..

Sonra, şöyle bir düşün, kimler sana yol açtı,

Sen çok darda iken kimler seni ferahlattı,

Hani kapını kimsenin çalmadığı günlerde

Kimler kapını tıklattı?

Ne kadar uzun zamandır aramadın onları değil mi?

Hadi hemen uğrayabilirsen uğra, arayabilirsen ara

Hatırlarını sor, öyle laf olsun diye değil,

Kucaklar gibi sor..

Bu sadece onların degil, senin de yüreğini ısıtacak,

Yüzünde güller açtıracak..

Günün güzeldi değil mi?Akşamın da güzel olsun..

Yemeğin ne olursa olsun, masanda illaki kumaş örtüolsun..

Saklama tabakları, bardakları misafire

Sizden ala misafir mi var bu dünyada!

Ailecek kurulun sofraya, öyle acele acele değil,

Vazife yapar gibi hiç değil, 

Şöyle keyife keyif katar gibi,

Lezzete lezzet katar gibi, eksik bıraktıklarını

Tamamlar gibi tadına var akşamının..

Gece evinde, dostların olsun

Sohbetmezen, kahkahan içkin olsun..

arkadaşım, hayat bu daha ne olsun?

Ama en once ve illaki sağlıkolsun!

CAN YUCEL

 

Koçluk Nedir?

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Koçluk

 Yaşam koçluğu, en basit anlatımla hayallerinizi planlaraplanlarınızı da gerçeğe dönüştürmektir.

 Koçla yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan size çıkarmayı amaçlar. Bunuyaparken, size yeni bakış açıları kazandırmak gibi farklı teknikler kullanırız. Böylece hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

Görüşmelerde, sizin önceliklerinizi dikkate alarak birlikte ortak bir strateji geliştiririz.

Neden ve niye sorularını sormayız. Geçmişe bakmayız. Şu an bulunduğunuz noktadan varmak istediğiniz noktaya nasıl varacağınıza yoğunlaşırız.

Yaşam Koçluğu, akıl ve ruh sağlığı yerinde olup, hayatında geldiği noktada kendisini mutsuz hisseden, aradığı yönü bulamayan ya da o yönedoğru nasıl ilerleyeceğini bilemeyen kişiler içindir.

YaşamKoçluğu'nda koçun doğruları değil sizin doğrularınız hayata geçirilir.

Yapılan çalışmanın esası, sorularla duruma yeni açılardan bakmanızı,  daha once farkına varmadığınız çözümleri  görmenizi sağlamaktır.

Yaşam koçu bir rehberdir. Hedefe varış ancak koçla birlikte yürümeniz,  kararlaştırılan haftalık uygulamaları yerine getirmenizle mümkün olur.

 

Sözbüyüdür.

 

Bu nedenle kullandığınız her sözcüğün niyetinizle, varmak istediğiniz noktayla ilgili olmasına özen gösterin. Ağzımızdan çıkan en küçük bir söz bile tüm vücudumuza, tüm evrene yaydığımız bir emirdir. Dolayısıyla odaklandığımız düşünceler ve sıkça ağzımızdan çıkan sözler bir sure sonar bizim gerçekliğimiz olmaya başlar.

Bugüne kadar kimbilir size nelersöylendi? Sadece öyle söylendi diye hiç denemeden, farkında bile olmadan kabulettiğiniz kimbilir neler var? Ancak bunların artık önemiyok. Önemli olan nasıl bir "siz" yaratmak istediğiniz. Hayalettiğiniz yeni size yaratırken,  kelimelerin,  hedefinize uygun olumlama cümlelerinin gücünü unutmayın. Bu cümleleri boşkaldığınızda, arabakullanırken, uykuya dalmadan önce, sabah kalkar kalkmaz aynaya bakarak sık sık yüksek sesle tekrar edin. Ödev verilmiş bir ilkokul çocuğu gibi sayfalar dolusu yazın. Yazı evrenle yaptığınız bir sözleşmedir.

Sitedeki olumlama cümleleri her gün artacağından, her seferinde karşınıza yepyeni cümleler gelecek. Bu cümlelerden faydalanabilirsiniz. Ancak kendi olumlama cümlelerinizi yazmak isterseniz dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var:

1. Olumlama cümleniz olumlu olsun! Yani Hasta olmak istemiyorum yerine Sağlıklıyım gibi tamamen olumlu kelimelerden seçilmiş kalıplar kullanın.

2. İstiyorum ifadesinden kaçının. Mutlu bir hayat istiyorum demek yerine Mutlu bir hayata sahibim deyin. Evren onaylayandır.  İstiyorum dedikçe istemekle kalırsınız. Sahibim dediğinizde tüm hücreleriniz o andan itibaren mutlu bir hayata sahip olduğu komutunu alır ve size bunu yaşatmaya başlar.

3. Cümleler hedefinizi net içersin. Zayıflıyorum gibi sonunun nereye gittiği belli olmayan cümleler kullanmayın. Eğer muhakkak zayıflamakla ilgili bir cümle kurmak istiyorsanız, varmak istediğiniz hedef kiloyu da içine koyarak 55 kilodayım, hatta55 kiloda olduğum için şükürler olsun deyin.

4. Belirsiz ifadelerden kaçının.Kurduğunuz cümle herkes tarafından anlaşılabilecek basitlikte olsun.

5. Cümlelerinizi gelecek zaman yerine şimdiki zaman veya geniş zaman kipinde kurun. Çok mutlu olacağım demek yerine Çok mutluyum deyin. Gelecek zaman kipi yaşamak istediğiniz durumu her zaman daha ileri bir zamana öteler. Böylece hiç bir zaman o durumun içinde olamazsınız.

6. Olumlamalarınız başka insanlar hakkında değil kendiniz hakkında olsun.Bana saygı göstersin demek yerine, saygı görmeyi hakediyorum deyin.

7. Cümleleriniziyumuşatabilirsiniz.Kendimi olduğum gibi Kabul ediyorum şeklinde ilk başta ikna olmakta zorluk çektiğiniz cümleleri kendimi olduğum gibi Kabul etmeye niyet ediyorum/ hazırım/ başlıyorumkendimi olduğum gibi Kabul etmeyi öğreniyorum şeklinde yumuşatın. Zamanla bu cümleleri Kabul ediyorum şeklinde değiştirirsiniz.

Japon Dr. Masaru Emotosuyun, söylenen sözlere, hissedilen duygulara, gösterilen görüntülere ve dinletilen müziğe gore nasıl bir değişim gösterdiğini birbirinden muhteşem su kristali fotoğraflarıyla gözler önüne seriyor.Vücudumuzun 4'te 3'ünün su olduğunu düşünürseniz, ağzınızdan çıkan her sözle once kendinize sonra çevrenize neler yaptığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız mutlaka kullandığınız cümleleri de değiştirin ve olumlama cümlelerini bol bol kullanarak ruh halinizi daha olumluya çekin.

Olumsuz cümleleri şimdiki zaman kipinde değil, geçmiş zaman kipinde söyleyin: İlişkilerim kısa sürüyor yerine Bugüne kadar ilişkilerim hep kısa sürdü deyin. Böylece kendinizi bütün yeni ihtimallere açarsınız.

Olumlama cümlelerini kullanırken, aynı zamanda harekete de geçin:Artık her gün "zenginim" diyorum, yakında zengin olurum. Bu yanılgıya düşmeyin. Sadece zihininizi yeniden programlamanız yetmez. Hedeflediğiniz duruma doğru adım da atmalısınız. Bir aksiyon planı oluşturmalı ve harekete geçmelisiniz.Bu süreçte bir yaşam koçundan da destek  alabilirsiniz.

Ne Hissediyorsun? Neye İhtiyacın Var?

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Koçluk

İlişkilerle ilgili verdiğim eğitimde anlattıklarımı merak edenler oluyor. Anlattıklarım benim sorularım ve katılımcıların cevaplarıyla birlikte şekillense de aşağıdakine benzer dialoglar yaşayabiliyoruz:

ALİ bana kendimi kötü hissettirdi. 
Ali'insana kötü hissettirdiğini düşünüyorsun ancak gerçekte kötü diye bir his yoktur. Aslında ne hissediyorsun?

Ali beni kızdırdı. 
Ali seni kızdıramaz. Hissettiklerinin sorumluluğunu bir başkasına yüklemeden ben diliyle hissettiklerini söyleyebilirmisin?

Ben  Ali'ye kızdım.
Ali'in her davranışına kızmış olamazsın. Ali'in hangi davranışına kızdın?

Ali'nin beni dinlememesine kızdım. 
Ali’nin seni dinlemediğini nereden biliyorsun? Burada yorum var. İfadeni bu yorumdan arındırıp daha objektif bir şekilde ifade edebilir misin?

Ben konuşurken Ali gözlerime bakmadığı için kızdım. 
O bakmış ancak sen görmemiş olabilirsin. Bunu tamamen ben diliyle nasıl ifade edebilirsin?

Ben konuşurken Ali'nin gözlerime baktığını görmediğim için kızdım. 
Peki bu durumda aslında hangi ihtiyacın karşılanmadığı için kızdın?

Dinlenmek, saygı görmek ihtiyaçlarım karşılanmadığı için kızdım.

Bakın, sordukça "Ali bana kötü hissettirdi" noktasından nereye geldik. Kişi yüzleşmeye hazırsa, şu sorularla da devam edilebilir: Peki, sen kendini dinliyor musun? Kendine saygı gösteriyor musun?

Benzer benzeri çeker. Dinlemeyen ve saygı göstermeyen bir Ali gören kişi, bunların aynısını aslında kendisi de yapıyordur, sadece yaptığının farkında değildir.

Hissettiklerinizi net bir şekilde ifade ederseniz, kendinize yakınlaşmaya başlarsınız. Durumları anlatırken yorumlardan kaçınırsanız, olan biten size daha net görünür. Olumsuz duygularınızda suçlamak yerine karşılanmayan ihtiyaçlarınıza odaklanırsanız, işin içinden çıkmanız kolaylaşır. İhtiyaçlarınızı diğer kişiden ısrarla beklemek yerine kendi kaynaklarınızla karşılamaya yönelirseniz, hayatınıza denge gelir.